UA

RU

Журнал «М+Т» 6/2005

Кондиціювання Готелів Здебільшого мало хто замислюється про те, що холодильні машини систем кондиціонування є джерелом тепла. Як правило, усім цікавий тільки холод, вироблений машиною. Фахівці ж зацікавилися ідеєю розробки холодильної машини, яка зберігає, збирає і повертає раніше втрачуване тепло назад до «господаря». А використовувати заощаджену енергію — це задача інженера, тому що зекономленим теплом можна нагрівати воду, опалювати приміщення, басейни тощо. Це особливо актуально у спорудах типу готелів, будинків відпочинку, курортно-оздоровчих комплексах, де є штатна потреба одержувати і тепло і холод одночасно. Так, у пансіонаті високого рівня повинне забезпечуватися кондиціонування в кожному номері, ресторан із кухнею та басейн із лазнею, пральня та перукарня, цілодобове гаряче водопостачання в кожному номері. Забезпечити все це можна не тільки за допомогою котла, а і зібравши тепло, що виділяється холодильною машиною. Інакше кажучи, холодильник можна «змусити» пра цювати як котел. Вирішити цю непросту задачу вдалося спільними зусиллями двох підприємств, які замість суперництва в гонитві за перемогу в тендері зуміли змінити класичні конкурентні відносини, вступили в альянс і з конкурентів перетворилися на партнерів. Це ТОВ «ОнЛайн Азов» (м. Бердянськ) і ТОВ «КАРНО®» (м. Київ).

Експертиза цього проекту була успішно проведена в Москві. Нині проект перебуває на стадії завершення.

Загальнi вiдомостi про проект

Цей проект був розроблений на підставі архітектурно-будівельних планів і технічного завдання замовника. Технічні рішення, прийняті у цій статті, відповідають вимогам екологічних, санітарно-гігієнічних, противибухових і протипожежних та інших діючих норм, правил і стандартів і забезпечують безпечну для життя і здоров’я людей експлуатацію об’єкта відповідно до передбачених робочими кресленнями заходів.

Державна лiцензiя

Ліцензія ТОВ «Он Лайн Азов» на право виконання монтажних і пусконалагоджувальних робіт у будівництві АА № 744127 видана Державним комітетом України будівництва і архітектури 13 листопада 2003 року.

Ліцензія ТОВ «КАРНО®» на право виконання проектних, монтажних і пуско-налагоджувальних робіт у будівництві АА № 767777 видана Державним комітетом України будівництва і архітектури 25 березня 2004 року.

Керiвнi та нормативнi документи

В основу розробки цього розділу покладені такі нормативні матеріали:

 • СНиП 2.04.05-91*У - «Отопление, вентиляция и кондиционирование»;
 • СНиП 2.09.04-87 - «Административные и бытовые здания»;
 • СНиП 2.09.02-85 - «Производственные здания»;
 • ДБН В.2.2-9-99 - «Общественные здания и сооружения\Громадські будівлі та споруди»;
 • СНиП 3.05.01-85 - «Внутренние санитарно-технические системы»;
 • СНиП 2.01.02-85 - «Противопожарные нормы»;
 • СНиП 3.05.01-85 - «Внутренние санитарно-технические системы»;
 • СНиП 2.01.01-85 - «Строительная климатология и геофизика»;
 • СНиП 11-12-77 - «Защита от шума».

Вихiднi та загальнi данi

У цьому робочому проекті викладені основні технічні рішення щодо опалення, вентиляції та кондиціонування повітря у приміщеннях корпусів А та Б бази відпочинку «Золотий пляж» у м. Бердянську. Загальна площа будинку 4900 м.кв. Площаприміщень, де обробляється повітря, - 4000 м.кв. Загальна кількість мешканців у номерах — 280 осіб. Завантаження корпусів у зимовий час складає 25%. Температура внутрішнього повітря в приміщеннях приймається згідно з даними СНиП II-Л.1-71:

 • у теплий період - не вище +24°С.
 • у холодний період +20°С.

Опалення, вентиляцiя та кондицiонування

Опалення приміщень (крім сходових кліток) здійснюється корпусними пристінними фенкойлами виробництва Carrier. Місце монтажу — під вікнами. Опалення сходових кліток здійснюється радіаторами. Теплове навантаження на опалення складає 192 кВт. Для створення комфортних умов робочим проектом передбачене кондиціонування повітря в приміщеннях, суміщене із загальнообмінною припливно-витяжною вентиляцією. Подача припливного повітря здійснюється через умонтовані у стіни будинку автоматизовані повітряні клапани з термостатичним керуванням. Зовнішнє повітря змішується з рециркуляційним й очищається у фільтрах класу EU4, встановлених у фенкойлах. Це дозволяє забезпечити ефективність фільтрації повітря 95%.

Підігрівання зовнішнього припливного повітря у холодну пору року здійснюється теплообмінниками фенкойлів. Теплове навантаження на підігрівання припливного повітря складає 223 кВт. У літній період охолодження повітря здійснюється в теплообмінниках фенкойлів. Конденсат системою дренажних трубопроводів зливається в каналізацію. Витяжна вентиляція здійснюється із санітарних вузлів через витяжні шахти. У витяжних системах використовуються вентилятори виробництва Vortice (Італія). Витяжні вентилятори змонтовані на покрівлі. Видалення повітря передбачається через регульовані декоративні решітки виробництва фірми Mandik. Рухливість повітря відповідно до існуючих норм для обслуговуваної зони не перевищує 0,2 м/с.

Вентиляція допоміжних приміщень розрахована з метою забезпечення необхідної кратності повітрообміну в цих приміщеннях.

Тепло- i холодопостачання

Основним джерелом тепло- та холодопостачання є реверсивні холодильні машини з 100-вісотковою рекуперацією тепла виробництва Climaveneta (Італія). Холодопродуктивність Qх = 324 кВт. Теплопродуктивність рекуператорів ХМ1 і ХМ2 - 431 кВт. При роботі холодильної машини як у режимі охолодження, так і в режимі опалення (теплового насоса) теплопродуктивність рекуператора використовується для забезпечення потреб системи ГВП. Температура води на виході з рекуперативного теплообмінника +45°С. Для догрівання води у системі ГВП до 55…60°С і для компенсації втрати теплопродуктивності холодильної машини внаслідок зниження температури зовнішнього повітря використовується догрівальний електролізний котел. Крім того, цей котел використовується як резервне джерело теплопостачання холодним літом. Теплопродуктивність котлів складає 330 кВт. Теплоносій (35-процентний розчин пропіленгліколю) транспортується ізольованими металопластиковими трубами. Трубопроводи прокладаються приховано в підлозі, будівельних конструкціях (стінах), кріпляться до стін способами пристрілювання до них та кріплення гвинтами. Вертикальні стояки приховані в облицюванні стін.

Трубопроводи тепло- та холодопостачання (прямі та зворотні) ізолюються з використанням ізоляції K-Flex ST товщиною 9 мм при діаметрі трубопроводу до 50 мм і товщиною 12 мм при діаметрі трубопро воду понад 50 мм чи іншою ізоляцією з технічною характеристикою, що відповідає зазначеному вище матеріалу. Трубопроводи, що прокладаються поза межами будинку, додатково покриваються жерстяними шкарлупами для захисту від атмосферних впливів.

Кондиціювання Готелів

На трубопроводах систем тепло- та холодопостачання в місцях перетинання перекриттів і стін установлені гільзи із труб діаметром на 30 мм більшим від діаметра трубопроводу, що забезпечує вільне переміщення труб при зміні температури теплоносія. Краї гільз потрібно встановлювати на одному рівні з поверхнями стін і стель.

Система трубопроводів оснащена фільтрами грубого очищення, установленими перед основним обладнанням за напрямком руху води.Автоматика

Проектом передбачена система диспетчеризації, блокування та контролю на базі обладнання HONEYWELL, що виконує такі функції:

 • захист обладнання від заморожування;
 • підтримування заданої температури припливного повітря;
 • керування режимом роботи системи тепло- та холодопостачання в кожному приміщенні;
 • блокування в разі пожежі.

Цим проектом передбачена автоматизація з використанням такого обладнання для підготовки тепло- та холодоносія і гарячого водопостачання:

 • автоматизовані холодильні машини із 100-відсотковою рекуперацією - 2 од.;
 • автоматизовані водогрійні котли EFT90 (110 кВт) - 3 од.;
 • теплообмінники 120, 136, 308 кВт;
 • блок насосів холодо- чи теплопостачання споживачів блоків А та Б (1 робочий +1 резервний) із пусковою автоматикою АВР;
 • блок насосів теплопостачання теплообмінника ГВП і калорифера припливної вентустановки басейну (1 робочий +1 резервний) із пусковою автоматикою АВР;
 • блок котлових циркуляційних насосів (1 робочий +1 резервний) із пусковою автоматикою АВР;
 • припливна вентустановка бассейну.

Автоматизація розроблена відповідно до таких принципів:

 • параметри, спостереження за якими необхідне для правильного ведення технологічного процесу котельні на встановлених режимах, контролюються за показаннями приладів;
 • параметри, зміна яких може призвести до аварійного стану обладнання, контролюються приладами з наступним перетворенням у граничні значення запобіжної та аварійної сигналізації;
 • параметри, що беруть участь разом із виконавчими механізмами в процесі регулювання, контролюються приладами з наступним перетворенням сигналу в ПІ- чи ПІД-закон регулювання;
 • параметри, урахування яких необхідне для господарських розрахунків, контролюються приладами з інтеграторами та запам’ятовуючими пристроями.

Обсяг автоматизацiї

Автоматика холодильних машин

Система обладнується двома реверсивними холодильними машинами із 100-відсотковою рекуперацією, які мають локальну систему автоматики, що забезпечує правильну та надійну роботу холодильних машин, необхідний захист машин й уможливлює дистанційне керування і видачу у вищестоящу систему автоматики дискретних сигналів про аварії та стан роботи. Контролери холодильних машин об’єднані в локальну мережу, що дозволяє керувати всіма модулями як єдиним цілим.

Котлова автоматика

Система обладнується електричними котлами EFT90 з локальною системою автоматики, яка забезпечує необхідний захист котлів і можливість дистанційного керування й уможливлює видачу у вищестоящу систему автоматики дискретних сигналів про аварії та стан роботи.

Загальна система автоматичного керування та регулювання

Для підтримки заданих параметрів системи (контроль, регулювання і захист) проектом передбачається цифрова багатофункціональна система автоматичного керування і регулювання EXCEL 500 фірми Honeywell, до складу якої входять накладні та врізні сенсори температури, перетворювачі тиску, аналогова змішувально-регулювальна арматура.

Алгоритм роботи системи

Система працює в режимах «літній», при якому працює система ГВП і холодопостачання фен-койлів блоків А і Б, і «зимовий», при якому працює система ГВП, теплопоста чання системи вентиляції басейну, теплопостачання фен-койлів та опалення сходових кліток блоків А і Б. Перехід на зимовий/літній режим роботи передбачений як автоматичний (при змен шенні температури зовнішнього повітря нижче заданого значення), так і ручний, який виконується оператором за допомогою пульта керування контролером.

Експлуатацiя систем

Робота всіх систем вентиляції та кондиціонування передбачена цілодобова і цілорічна за винятком випадків, регламентованих вимогами норм планових поточних ремонтів і обслуговування елементів систем вентиляції та кондиціонування.

Для забезпечення надійної й ефективної роботи вентиляційного обладнання на об’єкті здійснюється комплекс заходів:

 • періодичні (контрольні) випробування і профілактика роботи обладнання під час експлуатації;
 • планово-попереджувальний ремонт;
 • точне та своєчасне виконання вимог інструкцій з експлуатації;
 • періодичний контроль за станом повітряного середовища в приміщеннях.

Весь обслуговуючий і ремонтний персонал підпорядкований службі головного енергетика об’єкта.

Заходи з енергозбереження

У проекті передбачаються такі заходи з енергозбереження:

 • опір теплопередачі зовнішніх захисних конструкцій відповідає нормативному;
 • проектом передбачене встановлення комплекту автоматики, що регулює роботу систем вентиляції залежно від зовнішньої і внутрішньої температури повітря;
 • використання системи рекуперації тепла.

Все обладнання систем вентиляції сертифіковане в Україні.

П. Г. Влох, технічний директор
ТОВ «КАРНО
®»,
В. П. Андрєєв, засновник
ТОВ «Он Лайн Азов»

 • Додав :
 • 2008-12-05
 • Категорія: Публікації
 • Коментарі: 0

Замовте розрахунок

або задайте питання по вашому об'єкту досвідченим фахівцям прямо зараз