UA

RU

Рейтинг статті:


Перед кожною людиною, яка вирішила жити в приватному будинку рано чи пізно стає питання про основну інженерної системі, що дозволяє створити комфортний клімат, особліво що до опалення.

Опалення будинку в кліматі України це обов'язкова система як для тимчасового проживання (дача), так і для постійного.

Принципово опалення вирішує основну проблему компенсації тепловтрат будинку через огороджувальні конструкції. Кожна будівля і приміщення втрачає тепло через зовнішні стіни, дах, вікна, двері та підлогу над неопалюваним підвалом (або через пів на грунті). Також будинок втрачає тепло через провітрювання приміщень (механічну або природну вентиляцію). До опалювальній системі підключають додаткових споживачів тепла - підігрів побутової гарячої води і інше теплопотребляющіх обладнання (наприклад, теплообмінник нагріву води в басейні). «Серце» системи опалення будинку є джерело тепла, як правило - котел, який заповнює втрати тепла будинком.

система опалення приватного будинку


Яке опалення краще зробити в приватному будинку: Критерії вибору системи

Перш ніж робити усвідомлений вибір, потрібно зрозуміти, чого ж ми чекаємо від системи опалення.

 1. Забезпечення комфортної температури будинку - основна вимога, без дотримання якого втрачається весь сенс опалення.
 2. Паливна ефективність - експлуатаційні витрати залишаться з будинком на десятки років і дуже швидко значно перевищать первісну вартість монтажу системи опалення.
 3. Зручність користування - можливо, ви готові заготовлювати, зберігати і завантажувати дрова в топку котла, або ж вам підійде тільки на управління обладнанням в віддаленому режимі по Wi-Fi?
 4. Капітальні витрати - звичайно ж, по можливості мінімальні, але при високому рівні якості і надійності.

Фото 2 - потрійне обмеження

система опалення приватного будинку

Між даними параметрами і ведеться вибір збалансованої системи опалення, що майже завжди призводить до пошуку компромісу.


Класичні системи опалення

Які ж рішення застосовуються в наших реаліях?

Класичною системою опалення, загальновизнаною в помірному кліматі України, є система на основі газового котла, нагріває теплоносій - воду, і передавальної її в радіатори. Дана система в сучасному вигляді була застосована ще в 1777 році у Франції, і, завдяки своїм якостям надійності і простоти, з деякими вдосконаленнями використовується донині.

Звичайно, сучасні технології опалення зробили крок далеко вперед, що особливо позначилося як на паливної ефективності, так і на надійності та зручності:

 1. Замість природної циркуляції застосовується насосна, що дозволяє до мінімуму знизити діаметр труб, прогрівати будинок швидше, забезпечити рівномірний прогрів всіх радіаторів і уникати заморожування ділянок в разі простою системи.
 2. Замість відкритих розширювальних баків, які встановлювалися на горищах, перемерзали, втрачали тепло, мали великий розмір, підвищували витоку з системи - зараз застосовуються компактні мембранні баки, які встановлюються іноді прямо в корпус котла.
 3. Різноманітність як по вигляду, так і по конструкції радіаторів - чавунних, сталевих, алюмінієвих, конвекторів, внутріпольних конвекторів, теплих підлог і навіть фанкойлів, що дозволяють поєднувати опалення з кондиціонуванням.

Потрібно розуміти що ж дає така система на основі радіаторів, адже не дарма вона отримала таке визнання і поширення.

 1. Досить високий рівень комфорту. Опалення не шумить, практично рівномірно прогріває кімнату. Котел можна встановити в окремому приміщенні, уникаючи запахів і пилу від диму, дров, вугілля.
 2. Система надійна, вимагає тільки епізодичного обслуговування - чистку котла і димоходів.
 3. Система опалення будинку на основі радіаторів і котла легко підлаштовується під індивідуальні особливості будинку, такі як планування кімнат, і може бути використана як з будь-яким водогрійним котлом (газовим, дров'яним, електричним і так далі і тому навіть підключена на централізовану котельню котеджного містечка). Також є рішення дозволяють побудувати абсолютно автономну систему, зовсім не підключаючи електроенергію або мережі газопостачання.
 4. Така система має невисоку ціну. У структурі витрат на будівництво будинку частка монтажу опалення втрачається.

Фото - переваги системи опалення

система опалення приватного будинку

Таким чином, можна стверджувати, що класична радіаторна система опалення в тому чи іншому вигляді підходить всім власникам приватних будинків. Тепер можемо розглянути деякі випадки, коли встановлювати її недоцільно.

Альтернативи радіаторного опалення

Основна причина, по якій слід задуматися про альтернативну системі опалення - це не постійне, періодичне проживання в будинку (дача, мисливський будиночок, будинок для відпочинку, гостьовий будинок). Пов'язано це з тим, що класична система опалення містить в собі воду. У разі, коли ви не з'являєтеся в будинку по кілька днів поспіль, і за будь-якої причини система перестане працювати (обрив електромережі, відсутність дров, перебій з газопостачанням, розбите вікно в кімнаті) - сильний мороз може розірвати абсолютно всі елементи системи - і труби, і радіатори, і сам котел. Міняти доведеться абсолютно все, і ми в «Карно» мали такий сумний досвід.

Рішення для опалення таких будинків може бути два:

 1. Заправити систему опалення будинку антифризом. Але це досить дорого (при обсязі системи 100л вартість антифризу дійде до 15000грн), незручно - періодично потрібно перевіряти щільність антифризу, і складніше в експлуатації - системи з антифризом більш чутливі до якості монтажу через схильність до витоку. Неякісний монтаж в системах під антифриз неприпустимий.
 2. Застосувати систему опалення будинку без рідкого теплоносія - води. Немає води - нема чому замерзати.

Розглянемо системи опалення без води:

  Система з газовими конвекторами. У разі коли на ділянці є газ, можна дуже просто і дуже дешево влаштувати систему опалення, що складається з однотипних газових конвекторів. Газовий конвектор - пристрій, який потрібно, як і радіатор опалення, встановити під вікном. Навіть візуально газовий конвектор схожий на радіатор. Все що потрібно - це підвести до конвектора окрему газову трубу і прорізати невеликий отвір під викид димових газів. Ні труби, ні котел газові конвектори не потрібен.

  Система з електричними конвекторами. Точно так же, як і з газовими конвекторами, все гранично просто і дешево і точно так же конвектор встановлюється під вікно. Відмінність системи тільки в тому, що замість газової труби потрібно підключити конвектор до електромережі, а димовий канал тут не потрібен зовсім.

  Система з тепловим насосом «повітря-повітря».  Тепловий насос типу «повітря-повітря» дуже нагадує настінний кондиціонер, з тією відмінністю, що він суттєво доопрацьовано для функції нагріву (збільшеним теплообмінником, більш потужним компресором, системою підігріву дренажу і управлінням). Встановлюється на стіні, вимагає тільки електроживлення.

  Система опалення з газовою піччю. Нехарактерна система опалення для України, але дуже поширена в Північній Америці. Складається з центральної частини - газової печі, в якій природний газ гріє не воду, а повітряний теплообмінник, і далі вентилятор розносить гаряче повітря по мережі воздуховодов в кожну кімнату.

  Система зі звичайною піччю - «грубої» або каміном. Всі знають що це таке. І конструкція нескладна, і як плиту для їжі використовувати можна. Недоліки, звичайно істотні: низький рівень безпеки (ризик потрапляння чадного газу в кімнату), низький рівень комфорту (тягне холодом від вікон), займає багато місця. Але ми пам'ятаємо, що розглядаємо в цьому розділі системи опалення будинку для періодичного проживання.

  Таблиця - переваги і недоліки систем опалення для періодичного проживання.

  система опалення приватного будинку

  Вигідне опалення приватного будинку: Економні системи опалення

  У разі постійного проживання і використання опалення в будинку витрати на паливо (газ, електроенергію, дрова) перевищать витрати на будівництво системи опалення протягом декількох опалювальних сезонів. Розглянемо основні фактори, що впливають на економічність систем опалення приватного будинку.

  • Тарифна ефективність

  Будь-якому власникові важливо не те, скільки кубів газу / кілограм дров / кіловат-годин спожила система опалення, а то, наскільки схудне гаманець до кінця опалювального сезону. Ми в «Карно» постійно моніторимо ціни на енергоресурси і представляємо вам порівняльну таблицю, в якій виведена вартість опалення 1м.кв. вашого будинку за опалювальний сезон. Таким чином ви можете зробити висновок про те, яка система опалення більш краща в вашому випадку.

  • Правильна конструкція системи опалення

  У цьому сенсі економічність пов'язана і з надійністю. Системи опалення застосовуються вже сотні років, тому на ринку є багато і професійних підрядників, і «умільців», які розраховують системи «на око». При самостійної споруді, власники самі можуть «побудувати» собі проблеми, іноді в спробі заощадити, а іноді перебуваючи в упевненості «знаю краще за всіх». Щиро бажаємо, щоб у всіх все виходило добре, але, оскільки технології постійно вдосконалюються, нюансів в монтажі дуже багато, рекомендуємо звертатися в «Карно» і з нашою допомогою побудувати професійну, економічну і надійну систему опалення, яка підходить саме вам. В окремих випадках до монтажу системи опалення може знадобитися повноцінне проектування.

  • Технічне обслуговування

  Навіть в разі грамотної конструкції системи опалення приватного будинку засмічуються димоходи, фільтри, теплообмінники, пальники. Потрібно перевіряти тиск в розширювальних баках, усувати витоки води, перевіряти автоматику і промилівать з'єднання на витікання газу. Природно, ігнорування цих робіт спочатку веде до підвищеної витрати ресурсів, а в підсумку - до поломки. Не економте на ТО. Це і економічність, і ваша безпека.

  система опалення приватного будинку  

  Види теплового котельного обладнання

  У різних системах може бути використана велика різноманітність котельного обладнання.

  1. Перша група - місцеві нагрівальні прилади. Це опалювальні прилади, про які багато написано в розділі «системи опалення без води». Включає в себе газові, електричні конвектора, тепловентилятори, теплові насоси «повітря-повітря» і грубки з камінами. Особливостями є їх застосування в невеликих приміщеннях, і здатність обігріти тільки той обсяг, де вони встановлені. У таких систем опалення низька ціна висока ефективність, але посередній комфорт (шумлять і нерівномірно прогрівають будинок).
  2. Друга група - теплове обладнання для систем водяного радіаторного опалення. Найпоширеніші: газові котли, твердопаливні котли та електрокотли. Набирають популярність пелетні котли, теплові насоси «повітря-вода», і «вода-вода», але, не дивлячись на зручність використання і високу економічність, їх поширення стримується високою вартістю даного обладнання.


  Таблиця - переваги і недоліки котельного обладнання для водяного опалення.

  отопление частного дома дровами, электричеством, газом

  економне опалення приватного будинку економне опалення приватного будинку економне опалення приватного будинку економне опалення приватного будинку


  Види опалювальних приладів

  Кожна система водяного опалення приватного будинку обов'язково містить в собі такі елементи, як нагрівальні прилади. Найпоширеніший нагрівальний прилад, знайомий всім нам - це радіатор МС-140 (і його модифікації). Радіатори МС-140 виготовляються з чавуну, містять в собі великий обсяг води, мають малий гідравлічний опір, що дозволяє використовувати їх як в системах з насосною, так і природною циркуляцією. Такі радіатори міцні, витримують високий тиск, надійні, стійкі до корозії. З недоліків можна відзначити застарілий непривабливий дизайн, складність очищення від пилу міжреберних простору і велику вагу, що ускладнює монтаж.

  В даний час чавунні радіатори в системах опалення нових будівель застосовуються вкрай рідко. Їм на заміну приходять сталеві плоскі конвектори та алюмінієві радіатори. Їх переваги - компактність, підвищена тепловіддача, покращений зовнішній вигляд, легкість очищення, легкість монтажу і доступна ціна.

  Поширеним видом нагрівальних приладів систем опалення приватних будинків в даний час стали теплі підлоги. Теплі підлоги бувають водяні (в підлогу закладають металопластикові труби, по яких циркулює вода) і електричні (закладається електричний нагрівальний кабель). Оскільки електричний тепла підлога має високу споживану потужність, цей тип не застосовується для опалення всього будинку, а тільки окремих зон - передпокій, санвузол, кахель на кухні. Для використання теплої підлоги як основного опалювального приладу всього будинку встановлюють водяні теплі підлоги.


  Безкоштовна консультація

  Якщо у вас залишилися питання про продукцію або ви бажаєте розрахувати вартість робіт - замовте безкоштовну консультацію і наші фахівці зв'яжуться з вами.


  Перевага теплої підлоги перед радіаторами - це, в першу чергу, комфорт. Пол забезпечує рівномірний прогрів всього приміщення, при цьому дотримується принцип «ноги в теплі, голова - в холоді». Можна не переживати за дітей, що грають на підлозі, і розраховувати на швидку сушку статі після збирання і навіть сушку взуття після прогулянки по сльотавій погоді. Додатковими перевагами теплої підлоги можна назвати звільнення підвіконного простору від радіаторів і певний ефект енергозбереження - справа в тому, що по практиці мешканцям будинку з теплою підлогою виявляється досить температури + 18 ... 20 ° С замість звичних + 20 ... 24 ° С.

  Менш поширеними в приватних будинках опалювальними приладами є в середині конвектори і фанкойли. Ці опалювальні прилади частіше можна зустріти в торгово-офісних приміщеннях, але і в системах опалення приватних будинків вони також застосовуються. Внутрипідложні конвектори мають висоту від 90мм і тому легко встановлюються в бетонну стяжку підлоги. Внутрипідложні конвектори часто застосовуються в приміщеннях з французькими вікнами - від підлоги до стелі, де встановити радіатор немає можливості, а тепла підлога з якихось причин недоцільний. Фанкойли по виконанню бувають настінні, касетні, канальні і підлогові. Як основний опалювальний прилад частіше застосовуються у великих приміщеннях.

  Спільною особливістю внутріпольних конвекторів і фанкойлів є можливість їх використання як в якості опалювальних приладів, так і в якості кондиціонерів. Мінусом даних приладів є висока ціна і специфічна робота - у всіх фанкойлах і більшості внутріпольних конвекторів є вентилятор, що створює рух повітря і деякий шум, що допустимо не в кожному приміщенні. Також даним приладів потрібне технічне обслуговування - чистка фільтрів і теплообмінників.

  економне опалення приватного будинку

   

  Опції управління

  економне опалення приватного будинку Важко назвати систему опалення будинку сучасної, якщо нею складно управляти. Найпростішим пристроєм, застосування якого стало обов'язковим по будівельним нормам України, є термостатичні голівка радіатора. Вона щодо інших пристроїв дешева, дозволяє встановити комфортну температуру на кожному радіаторі окремо. За рахунок цього досягається як комфорт, так і економія. Вартість термостатичною головки з термоклапаном починається від $35.

  економне опалення приватного будинку

  Опцією системи опалення, що забезпечує енергозбереження, є управління температурою на виході з котла по датчику температури на вулиці або з термостата найхолоднішого приміщення будинку. У стандартному оснащенні, користувач управляє температурою подачі котла спеціальним регулятором на передній панелі. З використанням кімнатного або зовнішнього датчика автоматика котла може самостійно визначити, яку температуру потрібно видати в систему опалення будинку. Це забезпечує до 15% економії ресурсів. Вартість цих датчиків починається від $25.

  економне опалення приватного будинку

  Щоб підлаштувати систему опалення під ритм життя мешканців приватного будинку (наприклад з понеділка по п'ятницю всі роз'їхалися на роботу) застосовуються такі пристрої, як хронотермостати. В описаному вище випадку з 9 ранку до 18 вечора недоцільно гріти приміщення під комфортні + 20 ° С. Хронотермостат може досягти економії близько 10%, якщо з 8 ранку до 16 вечора по буднях ви запрограмуєте систему опалення на підтримку + 15 ° С. Таким чином під час вашої відсутності, система опалення не буде витрачати ресурси, а до вашого повернення встигне прогріти будинок знову. Вартість хронотермостатів від$85.

  економне опалення приватного будинку

  Найпросунутішої системою управління опаленням в будинку є плати управління «розумний дім». Гнучкість даних систем дозволяє необмежену кількість функцій як підключення будь-яких датчиків, управління температурним режимом і графіком систем в кожному приміщенні окремо і багато іншого, проте на наш погляд найкориснішою функцією з усіх є віддалене управління опаленням через інтернет. З цією системою можна, перебуваючи в будь-якому місці, як управляти опаленням, так і відслідковувати аварійні ситуації. Ціна від $200.

  Додаткові можливості системи опалення

  У сучасних будинках, крім системи опалення, існує й інше теплове обладнання. Абсолютно обов'язковим є наявність гарячої води. Якщо в будинку є басейн, його потрібно прогрівати. У великих будинках встановлюють системи механічної вентиляції, яким також потрібно підігрів. Логічно, що все це обладнання буде об'єднуватися з системою опалення і працювати від одного джерела тепла - котла або теплового насоса.

  Підігрів гарячої води можна здійснювати в двоконтурних газовому котлі, або в бойлері непрямого нагріву. Теплообмінник басейну і вентиляції підключається окремим споживачем до трубопроводу подачі і обратки котла.

  Оскільки система опалення - це ряд елементів, глибоко впроваджених в задні (їх складно замінити), то слід прийняти зважене рішення про те, яка ж система опалення підходить саме для його випадку. Нам, як фахівцям, буває складно встежити за ситуацією на ринку і технічними новинками і рішеннями. На жаль, ситуація ускладнюється недобросовісними постачальниками, які неадекватно презентують своє обладнання і не забезпечують споживача ні гарантійним, ні післягарантійним обслуговуванням. Компанія «Карно» працює на ринку опалювальної техніки з 2004 року і застосовує обладнання та матеріали тільки перевірених виробників.

  Безкоштовна консультація

  Якщо у вас залишилися питання про продукцію або ви бажаєте розрахувати вартість робіт - замовте безкоштовну консультацію і наші фахівці зв'яжуться з вами.


  Найбільш часті питання про опалення приватного будинку

  ☀️ Яке альтернативне опалення приватного будинку своїми руками можна реалізувати?

  Альтернативні джерела тепла для вашого будинку: 1) Тепловий насос грунт-вода. Теплові насоси, що працюють на грунті, використовують постійну температуру під землею для ефективного обігріву будинку взимку. 2) Пелетні печі. 3) Сонячне опалення. 4) Підлога з підігрівом.

  🔅 Яке саме вигідне опалення приватного будинку?

  Згідно з розрахунком, найбільш вигідним буде утеплення приміщення, установка котла або центрального опалення. Всі ці енергозберігаючі заходи збільшують вартість будинку до 4%.

  ✳️ Яке опалення приватного будинку буває?

  Типи систем опалення для приватного будинку: 1) Система з газовими конвекторами. 2) Система опалення з газовою піччю. 3) Котел (радіаторна розподільна система). 4) Тепловий насос повітря-повітря. 5) Гібридний опалення. 6) Система з електричними конвекторами

  ✅ Підійде тепловий насос для опалення?

  Тепловий насос буде відмінним рішенням для опалення приватного будинку для помірного клімату і за умови добре утепленого приміщення або додаткового джерела тепла.

  • Додав :
  • 2020-08-27
  • Категорія: Котли
  • Коментарі: 1

  Замовте розрахунок

  або задайте питання по вашому об'єкту досвідченим фахівцям прямо зараз

  Коментарі: 1
  Игорь 01-02-2021 22:35
  Самая подробная статья, которую нашел. Благодарю!
  Залишити коментар

  Ваша e-mail адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені*